Ali želite tudi vi ostati športno aktivna kot zaposlena nosečka?

Ob službenih obveznostih, gospodinjskih opravilih in pripravah na prihod dojenčka, ni čudno, da športna aktivnost pogosto ostane v ozadju vsakodnevnih namer zaposlene ženske. 

Zato bomo v članku skupaj raziskale aktivnosti in strategije, ki vam bodo v pomoč in inspiracijo za redno vadbo.

Pomembno je, da poiščete športno aktivnost, ki vam bo prijetna, zabavna in bo dobro ustrezala vašemu življenjskemu slogu.

Redna športna aktivnost med nosečnostjo namreč pomaga pri obvladovanju pridobivanja telesne teže, zmanjša tveganje za gestacijski diabetes in visok krStrije In Nosečnost (Kako Preprečiti Nastanek)vni tlak, ublaži pogoste nosečniške težave, izboljša razpoloženje in spanec ter celo olajša sam porod. 

Zapomnite si, da telesna aktivnost v nosečnosti ni škodljiva, ne za plod ne za nosečko, če je ženska zdrava in njena nosečnost poteka brez zapletov.

Seveda se mora ženska pri načrtovani zahtevnejši športni aktivnosti posvetovati z osebnim zdravnikom ali ginekologom, ki ji bo svetoval glede varnosti in smiselnosti takšne vadbe.

Bodite pozorne in prijazne do sebe in svojega telesa ves čas nosečnosti.

Kako Ostati Športno Aktivna Kot Zaposlena Nosečka?

sportno aktivna zaposlena nosecka

Vaše in otrokovo zdravje ter dobro počutje sta vaša najpomembnejša naloga!

1. Določite Dneve Za Vadbo

Na mesečnem urniku si določite dneve in uro za telesno aktivnost, pa naj bo to jutranji sprehod, popoldanski tečaj joge ali večerno plavanje.

Uporabite žepni planer, stenski koledar ali aplikacijo na telefonu, da ostanete organizirane.

2. Kreativnost

V svoji dnevni rutini poiščite kreativne priložnosti za gibanje in aktivnost.

Namesto z dvigalom pojdite po stopnicah, med umivanjem zob delajte počepe ali pa se odpravite na kratek sprehod med odmorom v službi.

3. Uživajte

Poiščite aktivnosti, v katerih uživate in vas razveselijo. Morda je to joga, plavanje, ples, sprehod, aerobika ali kolesarjenje na sobnem kolesu.

Raje pa se izogibajte športnim aktivnostim pri katerih je večja verjetnost stika ali padca, na primer: odbojka, košarka, smučanje, tenis, jahanje …

4. Skupne Vadbe

Razmislite o vodeni vadbi v skupini, kjer boste spoznale druge nosečnice in imele priložnost, da se z njimi preko skupne vadbe povežete tudi za kasnejše druženje (morda skupno vozičkanje). 

Aktivnost med nosečnostjo je pomembna tako za zdravje mamice kot ploda

Vedno bodite pozorne na svoje počutje in temu prilagodite dolžino in intenzivnost vadbe.

Če se počutite utrujene ali čutite nelagodje v predelu trebuha, se ne naprezajte preveč.

Najbolj Priljubljene Športne Aktivnosti Med Zaposlenimi Nosečkami

1. Hoja

hoja

Hoja pomaga ohranjati zdravje srca in ožilja, izboljša čustveno razpoloženje in pomaga vzdrževati zdravo težo med nosečnostjo.

2. Plavanje

plavanje

Plavanje je fantastična vadba za celotno telo, ki je predvsem nežna za sklepe.

Pomaga krepiti mišice, izboljša prekrvavitev in lajša težave, povezane z nosečnostjo, kot so otekle noge in bolečine v hrbtu.

3. Joga

Prenatalna joga se osredotoča na nežna raztezanja, dihalne vaje in tehnike sproščanja, ki so posebej zasnovane za nosečnice.

Lahko pomaga izboljšati prožnost mišic, zmanjša stres in pripravi telo na zahteve poroda.

Namen joge je vzpostaviti in vzdrževati dobro telesno in psihično pripravljenost ženske v celotnem obdobju nosečnosti.

4. Pilates

pilates

Prenatalni pilates se osredotoča na krepitev mišic jedra, medeničnega dna in hrbta, kar lahko pomaga izboljšati držo, zmanjša bolečine v hrbtu in pripravi telo na porod.

5. Sobno Kolesarjenje

Kolesarjenje na sobnem kolesu je aktivnost v varnem okolju doma, ki zagotavlja odlično vadbo za srce in ožilje brez obremenjevanja sklepov.

Pomaga izboljšati moč nog, vzdržljivost in splošno kondicijo ženske.

6. Vodna Aerobika

Vodna aerobika je nežen in učinkovit način, da ostanete aktivni med nosečnostjo.

Vadba v vodi zagotavlja gibanje brez pritiska na sklepe, zato je idealna za nosečnice.

Pomembno je, da ostanete hidrirane, zato imejte v službi vedno s seboj steklenico vode in zdrave prigrizke, ki vam bodo zagotovili energijo za delo, brez želje po nezdravih in hitrih prigrizkih iz avtomata.

Preberite:

Vpliv Redne Športne Aktivnosti Na Porod

vpliv redne sportne aktivnosti na porod

Močno telo lahko ženski med porodom ponudi številne koristi:

1. Vzdržljivost

Redna vadba pomaga izboljšati kardiovaskularno vzdržljivost in mišično moč, kar lahko ženski pomaga dlje časa prenašati fizične napore poroda.

2. Obvladovanje Bolečine

Fizična aktivnost sprošča endorfine – naravna sredstva za lajšanje bolečin.

Ženske, ki so med nosečnostjo redno fizično aktivne, lahko boljše prenašajo bolečine in imajo boljše mehanizme obvladovanja fizičnega napora poroda.

3. Nadzor Nad Mišicami

Močne mišice, zlasti v medeničnem dnu in predelu trebuha (mišice jedra), lahko pomagajo pri potiskanju med porodom.

Kontrola mišic lahko vodi v učinkovitejše potiskanje.

4. Večja Elastičnost In Sprostitev

Redne vaje, ki jih ponuja predporodna joga, in raztezanje, lahko izboljšajo elastičnost mišic in spodbujajo sprostitev, kar lahko pomaga zmanjšati napetost in nelagodje med porodom.

5. Hitrejše Okrevanje

Ženske, ki so fizično aktivne pred nosečnostjo in med njo, imajo običajno krajše porode in hitrejše poporodno okrevanje.

Močne mišice in dobra splošna fizična kondicija lahko pomagajo telesu, da se po porodu hitreje pozdravi.

6. Duševno Zdravje

Redna vadba je povezana z boljšim duševnim in čustvenim počutjem, vključno z zmanjšanim stresom in anksioznostjo.

Ženske, ki med nosečnostjo vzdržujejo aktiven življenjski slog, pogosto med porodom doživijo bolj pozitivno miselnost in imajo večjo samozavest.

Zaključek

V primeru, da ste bila pred nosečnostjo športno neaktivna, bi pa sedaj rada postala aktivna, je priporočljivo, da se o načrtovani aktivnosti pred izvajanjem vaj posvetujete s svojim ginekologom. 

Pogovor z ginekologom je priporočljiv tudi v primeru, če imate bolečine v sramnici, medenici ali v hrbtenici, pa tudi v primeru čezmernega razmika trebušnih mišic. 

Če so bolečine prisotne ves čas, vas bo morda ginekolog napoti k fiziatru, ki bo preučil vaše zdravstveno stanje, postavil diagnozo in predlagal načrt zdravljenja (prilagojene vaje, fizioterapija).

Ne pozabite, da vsako gibanje (že 30-minutni sprehod na dan) in športna aktivnost šteje, zato ne obupajte, če vadbi ne morete posvetiti veliko svojega časa.

Pomembno je, predvsem to, da v nosečnosti ostanete aktivne in zdrave.

Preberite:

Kategorizirano v: