Večkrat se sprašujemo, kdaj lahko dojenček začne piti vodo? Ali je sploh priporočljivo?
V prvih šestih mesecih življenja se dojenčki za svoje potrebe po hidraciji zanašajo predvsem na materino mleko ali mlečno formulo.
V tem obdobju (0 – 6 mesecev) ne potrebujejo dodatne tekočine. Materino mleko ali adaptirano mleko zagotavljata vso potrebno tekočino in hranila.
Materino mleko je v prvi vrsti sestavljeno iz vode, ki skrbi za hidracijo otroka.
Dodatno tekočino dojenčku v prvih šestih mesecih starša ponudita le pri bolezenskih stanjih, ko ima otrok povišano temperaturo, drisko ali bruha.
Nadomeščanje tekočine je smiselno tudi v vročih poletnih dnevih ali po nasvetu zdravstvenega strokovnjaka. Priporočljiva je prekuhana tekoča pitna voda.
Kdaj Lahko Dojenček Začne Piti Vodo?
Približno s šestim mesecem starosti lahko starša pričneta z uvajanjem vode preko majhnih požirkov.
V tem obdobju se običajno začne tudi uvajanje goste hrane.
Med obroki in aktivnostmi lahko starša ponudita dojenčku vodo v skodelici ali steklenički. Vendar mora materino mleko ali mlečna formula ostati glavni vir prehrane otroka.
Pri 12+ mesecih malček vodo pije ves dan, zlasti med obroki, vročimi dnevi in aktivnostmi.
Malček, ki že uživa gosto hrano, vodo potrebuje tudi zaradi preprečevanja morebitnega zaprtja.
Pomembno je, da se starša trudita spodbujati otroka k rednemu pitju, da zagotovita ustrezno hidriranost in pravilno delovanje njegovega telesa, organov.
Koliko Vode Potrebuje Dojenček?
Količina vode, ki jo potrebuje dojenček, se lahko razlikuje glede na njegovo starost, podnebje v katerem živi, prehrano in njegove individualne telesne potrebe.
Dojenček od 6 do 12 mesecev se prične navajati na vodo preko požirkov, da se odžeja.
Dobro je, da starša otroku ne ponudita preveč vode, saj bi lahko prekomeren vnos vplival na apetit po materinem mleku ali mlečni formuli.
Za malčke od 1 do 3 leta je priporočljivo zaužitje od 120-180 ml vode med aktivnostjo in obroki.
Žeja in potreba po vodi se lahko razlikuje glede na podnebje, v katerem živite, ter aktivnost otroka.
Pomembno je, da sta starša pozorna na dojenčkove znake žeje in ga ne silita k pitju vode, temveč ga k pitju spodbujata.
Alternative Vodi Za Hidracijo Dojenčka
Materino mleko je idealen vir hidracije za dojenčke, mlajše od šestih mesecev. Če mama ne doji je mlečna formula ustrezen vir prehrane in hidracije za dojenčka.
Po šestih mesecih starosti so za hidracijo primerni majhni požirki navadne, čiste in hladne vode iz pipe.
Nekateri starši se odločijo namesto vode otroku ponuditi majhne količine ohlajenega čaja, močno razredčene kokosove vode ali 100 % sadnega soka, vendar naj bo takšna pijača omejena, saj ne sme nadomestiti uživanja vode ali materinega mleka.
Živila, kot so jabolčna čežana, kompot hruške in pretlačene banane, imajo visoko vsebnost tekočine in lahko zagotovijo dodatno hidracijo, medtem ko otroka seznanite z novimi okusi goste hrane.
Dobra izbira so tudi zelenjavni pireji iz korenja, bučk ali sladkega krompirja.
Polnomastni navadni jogurt (brez dodanega sladkorja) je dober vir hidracije in zagotavlja bistvena hranila, kot so kalcij in probiotiki.
Ko so malčki dovolj stari, da jedo gosto hrano, so dobra hidracija tudi rezine (primerne velikosti) kumar, lubenic, pomaranč ali melon.
Dojenčki morda na začetku uvajanja pitja vode nimajo močne preference do vode, ker se v prvih nekaj mesecih življenja za hidracijo in prehranske potrebe zanašajo predvsem na materino mleko ali mlečno formulo.
Voda namreč nima tako privlačnega okusa kot materino mleko ali formula, ki sta zasnovana, da pritegneta dojenčkov okus.
Ko dojenčki rastejo in se navajajo na gosto hrano, se njihov okus spremeni in razvije.
Nekateri dojenčki lahko začnejo uživati v pitju vode, medtem, ko so drugi sprva ravnodušni ali se celo upirajo.
Kaj Vpliva Na Otrokov Odnos Do Vode?
1. Temperatura
Malčki imajo pogosto raje vodo sobne temperature ali rahlo toplo. Zelo mrzle ali zelo vroče vode po navadi ne bodo želeli piti.
2. Spoznavanje
Postopno dodajanje vode v stekleničko za požirek ali majhno skodelico lahko otrokom pomaga, da se nanjo počasi navadijo.
3. Pravi Čas
Če otroku ponudite vodo, ko je žejen, zlasti med obroki ali aktivnostjo, lahko povečate verjetnost, da jo bo dobro in rad sprejel.
4. Vpliv Staršev
Dojenčki pogosto posnemajo svoje starše ali sorodnike.
Če vidijo, da starša redno pijeta vodo, bo otrok pitje vode dojel kot običajno in prijetno dejavnost preko celotnega dneva.
Kako Oz. Iz Česa Naj Otrok Pije Vodo?
Ko dojenčku ponudite vodo, je pomembno, da izberete varno in primerno skodelico ali kozarček.
Na voljo so različne možnosti, dobro pa je, da se starši izogibajo stekleničkam pri starejših otrocih od enega leta naprej zaradi možnega vpliva na zobovje in ustno votlino.
Sippy skodelice so namenjene dojenčkom, ki prehajajo s stekleničke ali dojke na pitje iz skodelice. Imajo nastavek ali slamico in so pogosto opremljene z ročaji, zaradi česar skodelice dojenčki lažje držijo.
Krasne so predvsem skodelice, ki so neprepustne za razlitje tekočine in narejene iz trpežnih materialov.
Odprta skodelica brez pokrova lahko pomaga dojenčkom, da se naučijo bolj učinkovito srkati in požirati vodo.
Na začetku uvajanja je morda bolj priročno uporabiti majhno, plastično ali silikonsko skodelico z majhno količino vode, da ni toliko razlitja.
Nekateri malčki obožujejo pitje vode po slamici, na ta način, postanejo tudi bolj spretni pri srkanju in požiranju vode.
Zaključek
Če je vaš dojenček zelo majhen (mlajši od 6 mesecev) in prvič uvajate vodo, lahko uporabite tudi kapalko ali brizgo.
Na ta način otrok lažje zaužije majhno količino vode.
Pri izbiri katere koli od teh možnosti se prepričajte, da je skodelica narejena brez škodljivih BPA in primerna starosti vašega otroka.
Zaradi varnosti vedno nadzorujte svojega malčka, ko pije iz katerega koli kozarčka ali skodelice.
Preberite: