Obolenja dlesni med nosečnostjo so pogosta, saj hormonske spremembe povečajo občutljivost dlesni in vplivajo na odziv telesa na bakterije v ustih (bakterijski film na površini zob) nosečnice.
Kadar spremembe v ustni votlini niso pravilno ali pravočasno obravnavane, se lahko razvije nosečniški gingivitis.
Pojavi se zaradi spolnih hormonov (povečan nivo estrogena in progesterona v krvi) in zastoja hrane – bakterij v medzobnih prostorih (slaba ustna higiena), kar se kaže kot pordelost dlesni (boleče dlesni, krvaveče dlesni pri ščetkanju), slab zadah in umik dlesni.
To povečano tveganje poudarja pomen dobre ustne higiene in rednih zobozdravniških pregledov za bodoče mamice, da se preprečijo zapleti za mamo in otroka.
Če nosečnica opazi spremembe, je ključnega pomena, da poišče pomoč (obisk zobozdravnika ali ustnega higienika), da prepreči napredovanje gingivitisa v parodontalno bolezen.
Parodontalna Bolezen Lahko Povzroči Prezgodnji Porod
Parodontalno bolezen je treba nujno zdraviti, saj lahko povzroči prezgodnji porod in nizko porodno težo novorojenčka, strokovnjaki pa jo povezujejo tudi z nosečniškim diabetesom in preeklampsijo.
Nosečniški gingivitis se prične pojavljati v drugem mesecu nosečnosti in se brez pomoči zobozdravnika poslabšuje, s čimer vrh doseže v osmem mesecu nosečnosti.
Med nosečnostjo pa je pogost tudi nosečniški granul (rdeč izrastek na dlesni), ki zakrvavi na dotik.
Ker se največkrat pojavi na dlesni, ki je že pred nosečnostjo vneta, je še toliko bolj pomembno, da ženska vstopi v nosečnost z zdravimi dlesnimi in zobmi.
Zato naj nosečnica najkasneje v drugem tromesečju obišče zobozdravnika ali ustnega higienika, da opravi preventivni pregled. Pomembno je, da ima tudi redno očiščene zobne obloge.
Več o pravicah do zdravstvenih storitev v zobozdravstveni dejavnosti, si lahko preberete na spletni strani ZZZS.
Zakaj Se V Nosečnosti Pojavijo Obolenja Dlesni?
1. Hormonske Spremembe
Med nosečnostjo se ravni progesterona in estrogena znatno povečajo.
Ta dva hormona lahko povzročita, da dlesni postanejo bolj občutljive na zobne obloge – lepljiv film bakterij, ki se tvori na zobeh.
2. Povečan Pretok Krvi
Nosečnost poveča pretok krvi v vse sluznice, vključno z dlesnimi. Ta povečani pretok krvi lahko naredi dlesni bolj dovzetne za draženje in otekanje.
3. Spremembe V Imunskem Odzivu
Nosečnost lahko spremeni imunski sistem, zaradi česar je manj učinkovit pri boju proti bakterijam, ki povzročajo bolezni dlesni pri slabi ustni higieni.
Slab imunski odziv lahko vpliva na povečano tveganje za razvoj gingivitisa ali hujše parodontalne bolezni.
4. Jutranja Slabost
Pogosto bruhanje zaradi jutranje slabosti lahko izpostavi zobe in dlesni želodčni kislini, ki lahko razjeda sklenino in draži dlesni.
Po bruhanju počakajte vsaj eno uro, preden si umijete zobe, saj si drugače lahko s ščetkanjem zaradi prisotne kisline poškodujete zobe.
Zobozdravniki večkrat priporočajo, da namesto ščetkanja zob takoj po bruhanju izperete usta s skodelico vode, v katero pomešate eno čajno žličko sode bikarbone, s čimer nevtralizirate kislino.
Vpliv In Ukrepi Pri Obolenju Dlesni V Nosečnosti
1. Zdravje Nosečnice
Nezdravljena bolezen dlesni lahko napreduje v resnejša stanja, kot je parodontoza, ki lahko vodi do izgube zob in drugih zdravstvenih zapletov.
V hudih primerih lahko bakterije iz okužb dlesni vstopijo v krvni obtok, s čimer povzročijo sistemska vnetja.
2. Nosečniški Zapleti
Raziskave kažejo, da so hude bolezni dlesni povezane s prezgodnjim porodom, nizko porodno težo otroka, nosečniškim diabetesom in preeklampsijo.
Vnetje in bakterije, povezane z boleznijo dlesni, lahko potencialno vplivajo tudi na zdravje posteljice in razvijajočega se otroka.
3. Preventivni Ukrepi
Dvakrat na dan ščetkajte zobe z zobno pasto s fluoridom in jih redno nitkajte, da odstranite zobne obloge med zobmi in vzdolž dlesni.
4. Redni Zobozdravniški Pregledi
Redno obiskujte zobozdravnika ali ustnega higienika, zlasti med nosečnostjo.
Profesionalno čiščenje lahko pomaga odstraniti obloge in zobni kamen, ki ju ščetkanje in nitkanje morda ne odstrani.
5. Zdrava Prehrana
Jejte uravnoteženo prehrano, bogato z vitamini in minerali, zlasti vitamini A, C, D in kalcijem, ki so bistveni za zdravje zob in dlesni.
Preberite: Najboljši vitamini in minerali za nosečnice
Hkrati pa naj nosečnica skrbi za zdravo prehrano, ki ne temelji na kisli hrani in sladkarijah.
Slab prehranjevalni slog namreč vpliva na razvoj zobnega kariesa in erozij.
Preberite: Zdrava prehrana v času nosečnosti (kaj jesti?)
6. Hidracija
Pitje veliko vode čez dan lahko pomaga odstraniti delce hrane in bakterije iz ustne votline.
Preberite: Pomembnost hidracije nosečnice (koliko vode spiješ?)
Zaključek
Če nosečnica opazi kakršne koli znake sprememb ali bolezni dlesni, kot so krvavitev, otekanje ali izrazito slab zadah, je ključnega pomena, da se posvetuje z zobozdravnikom ali ustnim higienikom za ustrezno zdravljenje.
Preberite: