Kriptična nosečnost, znana tudi kot zanikana nosečnost ali prikrita nosečnost, je stanje, pri katerem se ženska ne zaveda svoje nosečnosti, včasih celo do samega poroda.
Pri kriptični nosečnosti ženska morda ne bo občutila značilnih znakov nosečnosti, kot so povečana telesna masa, jutranja slabost in bruhanje, povečan apetit ali spremembe v menstrualnem ciklusu.
Nekatere ženske ne doživijo običajnih nosečniških znakov ali pa morebitne spremembe pripišejo drugim dejavnikom, zaradi česar spregledajo nosečnost.
Ta pojav je relativno redek vendar prisoten in ni povezan s kakršno koli boleznijo.
Kako Lahko Ženska Spregleda Očitne Znake Nosečnosti?
Neredni Menstrualni Cikli
Ženskam z nerednimi menstrualnimi cikli je morda težje zaznati spremembe ali odsotnost menstruacije zaradi nosečnosti.
Debelost
V nekaterih primerih lahko čezmerna telesna teža ženske, prikrije fizične znake nosečnosti, kot je rastoči trebuh.
Sindrom Policističnih Jajčnikov
Ženske s sindromom policističnih jajčnikov imajo neredne menstrualne cikle ali izrazite hormonske motnje, zaradi česar lahko težje prepoznajo znake nosečnosti.
Sindrom policističnih jajčnikov je pogosta hormonska motnja pri ženskah v rodni dobi.
Zanj so značilni povečani jajčniki, ki vsebujejo majhne, s tekočino napolnjene vrečke (ciste) in hormonska neravnovesja, ki lahko povzročijo neredne menstrualne cikle, ovulacijsko disfunkcijo in povišane ravni androgenov (moških hormonov).
Stres Ali Psihološki Dejavniki
Visoka raven stresa, strahu ali drugi psihološki dejavniki lahko prispevajo k pomanjkanju zavedanja o spremembah telesa in nosečnosti.
Nekatere ženske lahko nezavedno zanikajo ali potlačijo idejo o nosečnosti zaradi čustvenih težav, strahu, sramu …
Zakaj Pride Pri Ženski Do Zanikanja Nosečnosti?
Zanikanje nosečnosti je psihološki pojav, pri katerem se ženska ne zaveda svoje nosečnosti ali jo izredno prepričljivo zanika (resnično verjame v idejo, da ni noseča), pogosto vse do pozne faze nosečnosti ali celo do začetka poroda.
Zanikanje nosečnosti je lahko povezano s psihološkimi dejavniki, kot so stres, strah, tesnoba, travma, sram, nezaželena nosečnost ali podzavestna želja, da bi se ženska izognila soočenju z resničnostjo.
Nekatere ženske nezavedno potlačijo ali zanikajo znake nosečnosti in nosečnost samo.
Močan vpliv na žensko imajo lahko tudi družbeni dejavniki, kot so pomanjkanje socialne podpore, strah pred obsodbo, sram ali težke življenjske okoliščine, ki lahko prispevajo k zavrnitvi nosečnosti.
Ženska se lahko izogne priznanju nosečnosti zaradi pomislekov, kako bi dojenček lahko negativno vplival na družinske odnose, njeno izobrazbo, kariero, partnerstvo ali na splošno na njeno sedanje življenje, ki ji je všeč točno takšno kakršno je.
Ženske, ki so v preteklosti splavile ali imele težave s plodnostjo in zanositvijo, morda oklevajo in nezavedno ne priznajo nosečnosti, saj se bojijo ponovne izgube ali zapleta.
Nekatere ženske imajo lahko omejeno znanje o znakih nosečnosti, kar prispeva k zapoznelemu prepoznavanju nosečnosti.
Potrebno je razumeti, da je zanikanje nosečnosti zapleten in večplasten psihološki pojav. Vsak primer kriptične nosečnosti je edinstven.
Posledice Kriptične Nosečnosti Za Mamico In Novorojenčka
Za Mamico:
1. Pomanjkanje Predporodne Oskrbe
Eno najpomembnejših tveganj je odsotnost predporodne oskrbe v kritičnih zgodnjih fazah nosečnosti.
Redni pregledi so ključnega pomena za spremljanje zdravja tako matere kot nerojenega otroka.
2. Nerešene Zdravstvene Težave
Če ima mamica že obstoječe zdravstvene težave (kot so sladkorna bolezen, hipertenzija ali okužbe), odsotnost predporodne oskrbe pomeni, da te bolezni morda ne bodo ustrezno zdravljene, kar poveča tveganje zapletov za oba.
3. Nepripravljenost Na Porod In Materinstvo
Ženska, ki doživlja kriptično nosečnost, ni psihično in fizično pripravljena na porod in materinstvo, kar lahko povzroči povečan stres in zaplete med in po porodu.
4. Omejene Prilagoditve Življenjskega Sloga
Predporodna oskrba vključuje prilagoditve življenjskega sloga mamice, kot so spremembe v prehrani in izogibanje alkoholu, kajenju in zdravilom.
Pomanjkanje ozaveščenosti lahko povzroči, da se nosečnica nevede poslužuje življenjskega sloga, ki je škodljiv za plod v razvoju.
5. Šok In Zanikanje
Bodoča mamica lahko doživi šok in zanikanje resničnosti, ko ugotovi pozno nosečnost, kar lahko vpliva na njeno duševno in čustveno stanje.
6. Priprava Na Starševstvo
Oba starša se lahko znajdeta čustveno in življenjsko nepripravljena na prihod dojenčka, kar lahko vpliva na povečan stres, tesnobo in neuspešno skrb za novorojenčka.
Privajanje na starševstvo brez predhodnega zavedanja o nosečnosti in načrtovanja otroka je lahko velik izziv za oba starša.
Za Novorojenčka:
1. Tveganje Prezgodnjega Poroda
Pomanjkanje predporodne oskrbe in ozaveščenosti lahko poveča tveganje za prezgodnji porod, ki je lahko povezan z različnimi zdravstvenimi zapleti za novorojenčka.
2. Nizka Porodna Teža
Neustrezna predporodna nega lahko prispeva k nizki porodni teži pri novorojenčku, kar je lahko povezano z razvojnimi težavami in zdravstvenimi izzivi po porodu.
Predporodna nega vključuje smernice glede prehrane in dodatkov, da se zagotovi, da nosečnica prejme bistvena hranila za otrokov razvoj.
Brez teh navodil lahko obstaja povečano tveganje za prehranske pomanjkljivosti, ki vplivajo na zdravje dojenčka.
3. Neonatalni Zapleti
Pri novorojenčkih iz kriptične nosečnosti je lahko večje tveganje za neonatalne zaplete, kot je sindrom dihalne stiske ali druge težave, povezane s prezgodnjim rojstvom.
4. Motnje V Duševnem Razvoju
Predporodna oskrba vključuje različne preglede in teste za odkrivanje morebitnih zdravstvenih stanj ali zapletov, tako pri mamici kot pri razvijajočem se plodu.
Brez teh pregledov lahko nekatera stanja ostanejo neodkrita do rojstva.
Zaključek
Če ženska posumi, da bi lahko bila noseča, ali ima kakršne koli nenavadne simptome, ki trajajo dlje časa, je priporočljivo, da se posvetuje s svojim ginekologom za potrditev nosečnosti.
Zgodnje odkrivanje nosečnosti zagotavlja ustrezno predporodno oskrbo ženskega telesa, ki je ključnega pomena za zdrav razvoj otroka.
Preberite:
- Stiska in osamljenost v nosečnosti
- Zgaga v nosečnosti (kaj pomaga)
- Glavobol v nosečnosti (kaj storiti?)
- Strije in nosečnost (kako preprečiti nastanek)
- Pomembnost hidracije nosečnice (koliko vode spiješ?)
- Zdrava prehrana v času nosečnosti (kaj jesti?)