Sta se že kdaj spraševala, zakaj je vajin otrok trmast? Ima trmo prirojeno ali privzgojeno?

Trma se pri otroku lahko pokaže pri kateri koli starosti (že od drugega leta dalje), vendar pogosto postane bolj opazna kasneje v otroštvu, ko otroci razvijejo svojo osebnost in želijo uveljavljati svojo neodvisnost. 

Trmo kot močno voljo uporablja otrok, zlasti, da bi nekaj dosegel ter kadar želi izraziti, da vajinim navodilom noče slediti (morda jih celo ne razume?).

Na trmo otroka lahko vpliva njegov karakter, okolje ali videno – naučeno vedenje.

Na Trmo Vplivajo: Karakter, Okolje, Videno

na trmo vplivajo karakter okolje videno

Nekateri otroci pa so tudi po naravi bolj nagnjeni k trmi, na primer, otroci, ki so bolj močne volje, so pogosteje trmasti.

Vendar lahko tudi otrokovo močno voljo preusmerite v lepo vedenje in koristno ter dobrodošlo vztrajnost.

Poleg tega se lahko otroci naučijo trme z opazovanjem in interakcijo z drugimi ljudmi iz okolice, kot so starši, bratje in sestre, sorodniki ali vrstniki, ki jim predstavijo model trmastega vedenja. 

Če otrok dosledno opazuje, da se trmasto vedenje nagrajuje, ali če meni, da mu trma lahko pomaga pri doseganju njegovih ciljev ter redno spremlja preizkušanje mej, ob čemer vidi, čemu se lahko tudi sam izogne, bo tudi on prevzel in uporabljal trmo.

V nekaterih primerih je lahko otrokova trma tudi mehanizem obvladovanja stresa, razočaranja, tesnobe, preobremenjenosti ali negotovosti.

Preberite: Kako preprečimo (omilimo) stres pri dojenčku?

Na primer, otrok lahko postane trmast zaradi izvajanja nadzora v situacijah, ko se počuti negotovega.

Zakaj Je Otrok Trmast?

zakaj je otrok trmast

Zagotovo otrok ni trmast zato, da bi škodoval staršem, sebi ali okolici. Starša, toplo vama priporočam, da izbruhov trme ne jemljeta osebno.

Čeprav se včasih mamici in očku zdi, da je otrok trmast zanalašč ali iz principa, samo zato, da bi jima oporekal in tisto kar želita naredil drugače.

Je treba razumeti, da otrok skozi trmo išče pozornost, nadzor, nagrado ali pa ima izrazito željo po samoodločanju in neodvisnosti, ki ju kot majhen otrok pogosto ni deležen (izražanje nemoči).

Skozi Trmo Otrok Išče Pozornost, Nadzor, Nagrado

skozi trmo otrok isce pozornost nadzor nagrado

Otrok se v tem obdobju otroštva uči izražati svojo voljo in svoje želje.

Ugotavlja in preizkuša, kaj je smiselno, ustrezno in sprejemljivo za okolico.

Ko otrok spozna oz. se nauči, da mu trma v življenju ne bo koristila (se ne splača biti trmast), se bo zgodil zaželen miselni preobrat in bo otrok trmo opustil za doseganje svojih ciljev.

Otroka morata naučiti, katero obnašanje ima dober namen in smisel (cilj, za katerega se splača vztrajati) in katero obnašanje ima slab namen in smisel (cilj, za katerega se ne splača vztrajati), saj dolgoročno škoduje njim, staršem in okolici.

Starši, bližnji sorodniki in vzgojitelji igrajo pomembno vlogo pri oblikovanju tega, kako otroci uporabljajo in obvladujejo lastno trmo.

Pomembno je, da otrok razvije zdrave načine izražanja in se zna ob težavi ali neprijetnih čustvih za rešitev obrniti na starša oz. odraslo osebo, brez trme.

Nasveti Za Spopadanje Z Otroško Trmo (Kaj Storiti?)

nasveti za spopadanje z otrosko trmo kaj storiti

1. Ostanita Mirna

Starša zlahka postaneta jezna, zadirčna ali razdražena, ko je otrok trmast, toda če ostaneta mirna, bosta veliko lažje obvladala izbruh trme. 

Poleg tega si zapomnita, da bitka s trmastim otrokom ni vredna boja. Zato je resnično najboljši nasvet, da ostaneta mirna.

2. Ponudita Izbiro

Pogosto pomaga, da starša pustita otroku občutek nadzora s tem, ko mu ponudita izbiro (otrok lahko izbere med dvema obrokoma, med dvema različnima oblačiloma, med dvema zabavnima igračama …) in s tem lahko izrazito zmanjšata trmo.

3. Problemi

Naučita otroka spretnosti reševanja problemov s produktivnim pridihom.

Pomagajta mu razviti veščine reševanja problemov tako, da ga spodbujata k pozitivnemu razmišljanju o rešitvah za čustvene izzive, s katerimi se srečuje.

4. Prisluhnita

prisluhnita otroku

Včasih je trma lahko način, s katerim otrok izrazi svoja čustva in želje.

Vzemita si čas, poslušajta, kaj govori, in poskušajta razumeti, od kod prihaja izraženo čustvo in kaj se otroku dogaja. 

Prepoznati morata, ali gre pri izraženi trmi za potrebo (žeja, stranišče, utrujenost) ali željo (nova igrača, odhod v park, gledanje risanke).

5. Pohvala

Pohvalita in pocrkljajta otroka, kadar sodeluje in izpolni, kar sta od njega zahtevala.

Pozitivna okrepitev in jasna pohvala največkrat prispeva k spodbujanju dobrega vedenja in gradnji zaupanja.

6. Postavita Jasna Pričakovanja

Poskrbita, da vajin otrok ve in predvsem razume, kaj se od njega pričakuje (jasna navodila) in kakšne bodo posledice, če ne bo sledil vašim navodilom. 

Vzgoja je sodelovanje, razumevanje in spoštovanje vseh v družini.

Pozitivni odnosi in izkušnje v domačem okolju lahko pomagajo preprečiti trmoglavost in spodbujajo zdrav razvoj otroka.

7. Bodita Dosledna

Doslednost in vztrajnost je ključnega pomena, ko gre za soočanje s trmastim otrokom.

Držita se postavljenih pravil in posledic, da bo vaš otrok vedel, kaj lahko pričakuje, če bo trmast.

Zaključek

Otroci se učijo z zgledom, zato pokažita prilagodljivost in odprtost v svojem vedenju. 

Naučita otroke, da upoštevajo čustva in poglede drugih.

Pokažita jim, da je v redu, če upoštevaš in poslušaš različne perspektive, se o svojih željah in čustvih odkrito pogovarjaš in si v družbi več ljudi pripravljen na skupni kompromis.

Preberite:

Kategorizirano v: