Kaj storiti, če otrok noče v vrtec?
Vrtec ima pomembno vlogo v otrokovem razvoju, saj otroka seznani s strukturo učnega okolja, rutinam in dinamikam skupine, uči ga socializacije ter komunikacije z vrstniki, pa tudi prilagajanja na odsotnost staršev v novem okolju.
Vrtec ponuja edinstveno priložnost za otroke, da raziskujejo širok spekter dejavnosti, od umetnosti in glasbe do športne aktivnosti, ustvarjalnosti, radovednosti in razvoja motoričnih sposobnosti.
Poleg tega obiskovanje vrtca otrokom pomaga razviti neodvisnost in samozavest, saj se učijo samostojnega opravljanja nalog, sprejemanja odločitev in reševanja problemov.
Nazadnje je vrtec kraj, kjer lahko otroci prejmejo zgodnjo intervencijo, saj lahko vzgojiteljice in vzgojitelji v varstvu prepoznajo morebitne razvojne zaostanke ali učne težave otroka, s čimer zagotovijo, da imajo otroci dodatno podporo, če jo potrebujejo.
Vendar pa ne glede na vse naštete prednosti vrtca nekateri otroci preprosto nočejo v vrtec.
Nekateri Otroci Preprosto Nočejo V Vrtec
Ko se otrok upira odhodu v vrtec je to stresna situacija tako za otroka kot za starša, ki se mu mudi v službo ali po nujnih opravkih.
Pogosto se dogaja, da je otrok uvajanje v vrtec uspešno prestal in se staršem zdi, da mu je všeč, kar naenkrat pa ga začne znova zavračati.
V teh primerih govorimo o zapozneli reakciji uvajanja v vrtec, ki se zgodi, ko otrok dojame, da odhodi v vrtec niso le obiski ampak stalnica.
Razlog za zapoznelo reakcijo je lahko tudi izguba pozornosti, ki so mu jo odrasli namenjali ob uvajanju v vrtec.
Otrok se na omejeno lahko odzove z jezo, neposlušnostjo ali razočaranjem, kar zaznajo tudi vzgojitelji v vrtcu, saj se takšen otrok neredko vede odklonilno.
Razumevanje bistva odpora otroka je ključnega pomena za njegovo učinkovito razrešitev.
Zato bomo v tem članku skupaj raziskali razloge za otrokov odpor, strategije, nasvete in trike, s katerimi bo postal vrtec za vašega malčka bolj privlačen.
Otrok Noče V Vrtec – Možni Razlogi Za Odpor
1. Ločitvena Tesnoba
Najpogostejši razlog, da se otrok upira odhodu v vrtec, je ločitvena tesnoba.
Otroci se lahko počutijo zaskrbljeni in zapuščeni, ker so oddaljeni od staršev, ki jih imajo najrajši na tem svetu.
Težje je tudi otrokom, ki so se šele prenehali dojiti.
Pomembno pa je razumeti tudi dejstvo, da otrok preide iz domačega okolja, ki je neprestano skrbelo za njegovo dobro počutje, v okolje, ki zahteva veliko samostojnosti in lastnega vloženega truda v komunikacijo, sklepanje prijateljstev in igro z vrstniki.
2. Strah Pred Neznanim
Negotovost o tem, kaj in kako bo v vrtcu, je lahko strašljiva.
V starosti od prvega do tretjega leta so otroci še posebej občutljivi na svoje okolje, kar pomeni, da nanje močno vplivajo njihove izkušnje.
Pozitivne izkušnje v vrtcu lahko vplivajo na otrokovo socializacijo, spodbudijo ljubezen do učenja, zgradijo zaupanje do neznancev in ga učijo sodelovanja.
Nasprotno pa lahko negativne izkušnje povzročijo tesnobo, negativen odnos do vzgojno-izobraževalnih ustanov ali socialne težave.
3. Predhodna Negativna Izkušnja
Če je imel otrok v vrtcu slabo izkušnjo, ko mu je vzgojiteljica izrekla ostro besedo ali pa se je počutil osamljenega ali izključenega iz skupine, lahko vse to vpliva na njegovo pripravljenost, da se v vrtec vrne.
Negativna izkušnja lahko izhaja tudi iz sprememb v družini, kot so rojstvo sestrice ali bratca, nezaželena selitev, ločitev staršev ali pogosta odsotnost staršev zaradi službe.
Kadar otrok čuti napetost ali žalost staršev ima lahko potrebo po tem, da bi ostal doma, saj ga skrbi za starše.
4. Preobremenitev Z Okolico
Preveč hrupa, dejavnosti ali preveliko število otrok je lahko za otroka obremenilno predvsem, kadar je utrujen ali bolan (bolezen je lahko že prisotna, brez vidnih zunanjih simptomov).
Pomembno je, da starša doma poskrbita za dobro rutino počitka, obrokov in spanja.
5. Sprememba Rutine
Vstop v vrtec je velika prilagoditev, ki spremeni otrokovo domačo rutino in predvidljivost vsakdana, preživetega z mamico v času materinskega dopusta.
Sprememba je v začetku za otroka lahko veliko veselje, saj je vse v vrtcu novo in zanimivo.
Igrače še niso preizkušene, toliko novih prijateljev je za spoznati, pesmice še niso slišane in marsikatere aktivnosti videne prvič.
Čez čas pa vse, kar je novo izgine, otrok spozna, da bo v vrtcu pristal vsak dan in predvsem, da mu starša nista neprekinjeno na voljo, zato se odloči, da v vrtec noče več.
Kako Se Z Otrokom Pogovarjati O Izkušnjah V Vrtcu?
Pogovorite se s svojim otrokom o različnih izkušnjah, ki jih je doživel v vrtcu.
Jasno in razumljivo mu razložite, zakaj hodi v vrtec in zakaj je vrtec pomemben zanj.
Uporabite preprosta vprašanja, da boste lažje razumeli njegove strahove in skrbi oz. odpor do odhoda v vrtec.
Opazujte njegovo vedenje predvsem, preden ga peljete v vrtec in kako se obnaša, ko ga oddate v varstvo. Kako ga sprejmejo vzgojiteljice, otroci?
O vrtcu se z otrokom vedno pogovarjajte pozitivno in se osredotočite le na stvari, v katerih v vrtcu uživa.
Večkrat omenite njegove vrtčevske prijatelje, umetnine, ki jih je tam ustvaril, pesmice, ki se jo je naučil v vrtcu, igrače, ki ga tam čakajo, vzgojiteljico, ki ga pogreša in vse nove stvari, ki jih je in bo doživel tam.
Kako Otroku Vzbuditi Interes Za Vrtec
Nasveti in triki, s katerimi bo postal vrtec za vašega malčka bolj privlačen:
1. Povečujte Čas Preživet Stran Od Vas
Postopoma povečujte čas, ki ga vaš otrok preživi stran od vas v znanem okolju, da zmanjšate tesnobo zaradi ločitve, ki se najbolj izrazito pokaže pred odhodom v vrtec.
Naj bo vaše slovo v vrtcu kratko in veselo.
Vaš otrok lahko namreč hitro zazna vaša čustva skrbi, žalosti ali zaskrbljenosti, zaradi česar v vrtcu ne bo hotel ostati.
2. Druženje Z Otroki
Če je mogoče, se z drugimi starši dogovorite za druženje z otroki iz vrtca tudi v svojem prostem času ali za vikende.
Otrokove najljubše prijatelje iz vrtca povabite na njegov rojstni dan ali pa na družinski piknik.
3. Pustite Otroku, Da Se Obleče Sam
Pustite otroku, da se le za vrtec obleče, tako kot si sam želi, naj sam izbere oblačila in dodatke, da bo imel občutek nadzora, neodvisnosti in vpletenosti.
4. Nagrajevanje
Razmislite o sistemu nagrajevanja za vsak obisk vrtca, kot je tabela z nalepkami, ki vodi do majhne, a zaželene, nagrade.
Pohvalite vsak uspešen odhod v vrtec in izpostavite pogum otroka.
5. Vključevanje
Če opazite, da ima otrok težave pri sklepanju prijateljstev ali vključevanju v skupino, ga zjutraj v vrtec pripeljite bolj zgodaj, tako, da bo v skupini med prvimi.
To mu bo omogočilo, da bo imel prednost pri vključitvi v igro, saj v skupini še ne bo veliko otrok.
6. Komunikacija
Redno komunicirajte z otrokovimi vzgojiteljicami, delite svoje skrbi in težave, ki jih imate glede odhoda v vrtec.
Skupaj iščite vzroke in rešitve, povprašajte jih tudi za praktične nasvete.
Sodelujte v vrtčevskih dejavnostih in bodite vključeni v to, kar se vaš otrok uči in počne v vrtcu.
Če so vzroki otrokovega odklonilnega vedenja na strani vrtca oz. vzgojiteljic jih na to spoštljivo opozorite.
Pogovorite se o njihovem ravnanju in tem, kako bi želeli, da z vašim otrokom ravnajo v prihodnje.
7. Strokovna Pomoč
Kadar se težave otroka v vrtcu nadaljujejo, se vam zdi, da je otrok pod stresom ali ima težave, ki vplivajo na njegovo vedenje, bo morda treba zamenjati vzgojiteljico ali skupino v vrtcu.
V tem primeru poiščite strokovno pomoč v vrtcu (ravnatelj, socialna delavka), lahko se obrnete tudi na svet staršev.
Zaključek
Potrpežljivost, razumevanje in kanček ustvarjalnosti v vašem pristopu lahko veliko pripomorejo k temu, da bo vrtec postal pozitivna in zaželena izkušnja otroka.
Bistveno je, da se zavedate, da je določeno obdobje prilagajanja otroka na vrtec lahko naporno in odklonilno, kar je normalno in pričakovano.
Saj se bo otrok moral na novo okolje vrtca in ločitev od staršev privaditi.
S časom in podporo staršev ter vzgojiteljev večina otrok uživa v izkušnji vrtca.
Preberite: