Se tudi vi sprašujete, kako zgraditi harmonično sobivanje med psom in prihajajočim dojenčkom?
Najboljše, kar lahko storite, je, da nudite psu občutek, da je del vaše družine in ga s prihodom novorojenčka iz družinskega dogajanja ne izključite.
Zapomnite si, da so psi družabna bitja.
Dojenčki v prvem letu svojega življenja nimajo prefinjenega razumevanja, kaj so živali, vendar pa jih začnejo prepoznavati kot različne od ljudi in drugih neživih predmetov.
Nudite Psu Občutek, Da Je Del Vaše Družine
Njihovo sporazumevanje s psi večinoma temelji na čutnih izkušnjah in osnovnih socialnih interakcijah.
Preberite: Sporazumevanje dojenčka z živalmi (0 – 1 leta)
O psu se učijo z opazovanjem, dotikom in reakcijami drugih ljudi.
Družinskemu psu morate novega člana, dojenčka, predstaviti premišljeno, potrpežljivo in predvsem med njima zgraditi harmonično sobivanje.
Psi ne razumejo novorojenčkov v človeškem smislu razumevanja, lahko pa prepoznajo in se zelo dobro prilagodijo prisotnosti novega družinskega člana s svojimi čutili (voh, sluh, opazovanje, dotik) pod ustreznim vodstvom človeka.
Psi so lahko zaščitniški in ljubeči spremljevalci dojenčkov in kasneje odraščajočih otrok.
Pomembno pa je, da družina ves čas razume pasje potrebe in skrbno upravljala z interakcijami med psom in otrokom, ter s tem med njima ustvari vseživljenjski in ljubeč odnos.
Kako Svojega Psa Pripravite Na Prihod Dojenčka?
1. Zgodnje Šolanje
V idealnem primeru bi moral vaš pes že poznati osnovne ukaze (sedi, lezi, počakaj, prostor, ne) za trening poslušnosti.
Osnovi ukazi in poslušnost vam bodo prišli zelo prav pri prilagajanju na novega družinskega člana.
Če vas pes ni šolan in ne pozna osnovnih ukazov, razmislite o vpisu na tečaj (pasjo malo šolo), še preden se dojenček rodi ali pa v času, ko je otrok še dojenček. Saj bo za nevzgojenega psa prihod dojenčka veliko bolj stresen.
2. Postopne Spremembe
Začnite postopoma spreminjati svojo rutino, da psa navajate na kasnejše življenje z dojenčkom.
Druge ure sprehoda, hranjenja ali pa dolžina sprehodov.
Enako velja za slabe navade psa, lajanje, skakanje po ljudeh, kavču, dostopnost vseh prostorov v hiši, vse, kar bi radi psa odvadili zaradi prihoda dojenčka, ga začnite odvajati, še preden domov pride dojenček (da pes omejitev ne bo povezoval z dojenčkom).
Priporočljivo je, da simulirate celo zvoke, povezane z otrokom (npr. posnetek joka, blebetanja), tako da bo pes že seznanjem z zvoki dojenčka.
Psi so zelo občutljivi na zvoke, zato je lahko poslušanje novih zvokov, ki jih ustvarja dojenček, za psa v prvih mesecih skupnega življenja presenetljivo ali celo stresno.
Postopno privajanje na zvoke bo psu v veliko pomoč.
Uporabite lahko tudi lutko, ki jo držite kot dojenčka, jo hranite ali ji menjate pleničko.
3. Pozitivne Asociacije
Ustvarite pozitivne asociacije na predmete, povezane z dojenčkom. Naj vaš pes povoha in razišče otroško opremo, kot je voziček, posteljica, zvočne igrače …
Nagradite svojega psa s priboljški in pohvalo, ko se v bližini teh predmetov obnaša mirno.
Če je pes boječ bo za sprejemanje novih predmetov potreboval več časa.
4. Prostor In Meje
Postavite psu jasne meje v svojem domu. Ustvarite določene prostore, kjer je pes dovoljen, in prostore, ki so prepovedani zaradi prisotnosti dojenčka.
Naučite svojega psa spoštovati te meje in ga nagradite vsakič, ko se jih drži.
Pomembno je predvsem to, da pes ve, kje je njegov prostor in kam lahko gre, če ga pošljete stran ali pa če potrebuje mir in počitek.
Če se pes umakne v svoj prostor, ga tam pustite pri miru, ne silite vanj in ne nosite dojenčka v njegov prostor.
5. Socializacija
Če vaš pes ni vajen otrok, ga izpostavljajte otrokom na nadzorovan in pozitiven način že pred prihodom dojenčka.
Obiščite park, kjer se otroci redno igrajo, ali pa pojdite na sprehod s prijatelji, ki že imajo dojenčka (spoznavanje z vozičkom).
6. Nov Vonj
Preden dojenček pride z mamico domov iz porodnišnice, naj očki prinesejo domov odejo, uporabljeno pleničko ali kos oblačila z dojenčkovim vonjem, da se pes navadi na nov vonj.
Psi imajo neverjetno občutljiv voh.
Če psu predstavite vonj po novorojenčku, preden otroka prinesete domov, lahko psu pomagate, da se predhodno seznani z novim družinskim članom.
7. Prihod Dojenčka
Preden se pes prvič približa dojenčku, naj vso pozornost psu nameni mamica (najverjetneje je pes ni videl nekaj dni, odvisno, koliko časa je ostala v porodnišnici), šele po interakciji z odraslimi, naj pes spozna dojenčka.
Ključno je, da pes še vedno prejema individualno pozornost in naklonjenost družine.
Na splošno posebna predstavljanja niso potreba, saj bo pes takoj, ko prinesete domov dojenčka, zavohal njegov vonj (vedel, da je prisoten nov družinski član).
Ko dojenčka prvič pripeljete domov, naj nekdo drug drži psa na povodcu in pustite, da se pes mirno približa in povoha dojenčka (ni nujno).
Najboljše je, da dojenčka prvič predstavite psu, ko ta ne joka ampak spi. Poskrbite, da tudi pes ostane miren in ga nagradite s priboljški in pohvalo.
Pa tudi ob dojenju na kavču lahko mamica poleg crkljanja dojenčka crklja tudi psa.
Če zagotovite, da se pes ne počuti zapostavljenega, lahko zmanjšate morebitno ljubosumje ali vedenjske težave.
Psi so navdušeni opazovalci človeškega vedenja in hitro zaznajo spremembe v dinamiki in rutini družine.
Zagotovo bodo opazili povečano pozornost, posvečeno novorojenčku, in spremembe v dnevnih aktivnostih.
8. Nadzor
Psa in dojenčka nikoli ne puščajte brez nadzora, še posebej na začetku spoznavanja.
Nepredvidljive nesreče se lahko zgodijo, zato je pomembno, da poskrbite za varnost svojega otroka in psa.
Tudi najbolj nežen in prijazen pes se lahko nepredvidljivo odzove na otrokove neznane gibe in zvoke.
Nagradite svojega psa, kadar je miren, potrpežljiv in nežen v interakciji z dojenčkom.
9. Ohranite Rutino Psa
Poskusite čim bolj ohraniti redno rutino, ki je je bil deležen pes, ne glede na spremembe, ki pridejo z novorojenčkom.
Doslednost in aktivnost lahko pomagata zmanjšati stres, ki ga bo doživel pes zaradi novega družinskega člana.
Psi najbolj uspevajo z vsakodnevno rutino, zato lahko čim bolj dosleden razpored hranjenja, sprehajanja in igranja, psu pomaga zmanjšati stres in ljubosumje.
10. Bodite Potrpežljivi
Zavedajte se, da vaš pes morda potrebuje čas, da se prilagodi.
Nekaterim psom je težje sprejeti novega družinskega člana kot drugim, zato bodite potrpežljivi in dosledni pri spoznavanju in prilagajanju.
Ustvarjanje pozitivnih asociacij z dojenčkom lahko psu pomaga sprejeti novorojenčka. To lahko vključuje dajanje priboljškov in pozornosti psu, ko je dojenček prisoten.
Ključno je, da pes začne otrokovo prisotnost povezovati z dobrimi stvarmi.
11. Posvetujte Se S Strokovnjakom
Če vaš pes kaže znake tesnobe, agresije ali kakršnega koli problematičnega vedenja zaradi dojenčka, se za nasvet in pomoč posvetujte s trenerjem psov ali strokovnjakom za pasje obnašanje.
Nikoli ne silite v interakcijo, če jo pes zavrača ali nanjo ni pripravljen. Naj pes pristopi do dojenčka ob svojem času.
12. Učenje Otroka
Takoj, ko začne dojenček ali otrok kazati zanimanje za psa, ga poučite, kako se do psa vedemo in kako se ga dotikamo.
Na primer: psa ne cukamo, vlečemo, ne tepemo, ali mu jemljejo igrače, če jih ne želi deliti.
6 Pogostih Vprašanj Parov, Ki Imajo Doma Psa In Pričakujejo Dojenčka
1. Ali je varno imeti psa v bližini novorojenčka?
Vzgojenega psa je imeti varno v bližini novorojenčka, pod pogojem, da so interakcije skrbno nadzorovane. Pomembno je, da psa pripravite na prihod dojenčka in ga nikoli ne pustite skupaj z majhnim otrokom brez nadzora.
2. Ali lahko psi postanejo ljubosumni na novorojenčka?
Psi lahko kažejo znake ljubosumja ali tesnobe, ko pride v družino nov član in se pozornost staršev preusmeri iz psa na dojenčka.
Največkrat so prisotne vedenjske spremembe psa, obnašanje, ki ga prej ni bilo opaziti. Ljubosumje lahko omilite tako, da vzdržujete preteklo rutino psa, mu zagotovite potrebno pozornost in dojenčkovo prisotnost povežete s pozitivnimi izkušnjami.
Za izraženo ljubosumje psa ne grajajte ali nadirajte, ampak mu pustite čas, da se na dojenčka navadi (lahko traja nekaj tednov).
3. Kaj, če moj pes ne mara dojenčka?
Če se zdi, da vaš pes ne mara dojenčka ali je zaskrbljen v bližini vašega dojenčka, mu dajte prostor in čas, da se prilagodi. Nikoli ne silite psa v interakcijo, ki je noče.
Priporočamo, da se posvetujete s profesionalnim trenerjem psov ali strokovnjakom za vedenje živali za osebne nasvete in strategije za izboljšanje njunega odnosa.
4. Kako lahko zagotovim, da se pes zaradi dojenčka, ne počuti zapostavljenega?
Naj bo predhodna rutina vašega psa čim bolj dosledna, vključno s hranjenjem, sprehodi in igro. Poiščite pomoč družinskih članov, da psu zagotovite dovolj pozornosti in gibanja.
Razmislite o interaktivnih igračah, ki bodo zaposlile psa, ko ste zaposleni z dojenčkom.
5. Katere higienske ukrepe moram upoštevati?
Poskrbite, da bo vaš pes zdrav, cepljen, razgliščen. Ko psu namestite nov tretma (ampulo) za bolhe ali klope, si dobro preberite navodila in ne pustite, da se istega dne dojenček ali otrok dotika pasje dlake. Pazite tudi na ovratnice, ki so namenjene bolham in klopom, naj se jih otrok ne dotika neposredno.
Dobro je, da psa umijete, če je na sprehodu zašel v blato ali se kako drugače umazal. Vendar imejte v mislih, da je umivanje s pasjim šamponom priporočeno največ dvakrat na mesec.
Ne pustite, da pes dojenčku liže obraz ali njegove igrače. Saj lahko bakterije iz sline ali črevesja vplivajo na otrokov imunski sistem.
Redno sesajte površino doma, da odstranite dlake in umazanijo. Umijte pa si tudi svoje in dojenčkove roke po rokovanju s psom. Naj bodo prostor za spanje psa, igrače in sklede za hranjenje čisti in stran od otrokovih igralnih površin.
Kljub vsemu ne pretiravajte s čistočo. Prej, ko bo otrok seznanjen z različnimi organizmi iz okolja, prej bo razvil močan imunski sistem.
6. Ali lahko moj otrok dobi alergijo na našega psa?
Izpostavljenost psom v zgodnjem življenju otroka je povezana z manjšim tveganjem za razvoj alergij; pomembno vlogo pa igra predvsem genetika. Če ste v svoji družini kdaj imeli alergije na hišne ljubljenčke, je dobro, da se o tem pogovorite z otrokovim pediatrom.
Zaključek
Ne pozabite, da je vsak pes edinstven, zato se prilagoditveno obdobje lahko razlikuje (časovno in vsebinsko).
Na splošno in v večini imajo psi radi dojenčke in otroke, vendar upoštevajte, da za spremembe in uspešno prilagoditev potrebujejo čas.
Ključno je, da psa na dojenčka pripravite vnaprej in ustvarite pozitivno okolje, kjer se bosta počutila varna in sprejeta oba (pes in dojenček).
Preberite: