Ali se tudi vi sprašujete, kaj storiti v primeru, ko se otrok boji pokopališč?
Otroci so po naravi radovedni, zato jih pokopališča pogosto zanimajo, predvsem zaradi njihovih vizualnih posebnosti (grobovi, sveče, spomeniki).
Kako se bodo počutili na pokopališču, pa je v veliki meri odvisno od tega, kako jim starša predstavita ta posebni prostor in kakšne izkušnje ima otrok s smrtjo in žalovanjem.
Razlogi Za Pojav Strahu Pred Pokopališči

Strah pred pokopališči se pogosto pojavi zaradi strašljivih prizorov (filmi), zgodb (knjige, vrstniki ali starejši bratje in sestre), tišine ali mračnega vzdušja v večernih urah.
Pokopališča so predvsem v filmih in medijih pogosto predstavljena kot strašljiva mesta, kjer se dogajajo nadnaravne stvari, kar lahko vpliva na otrokovo zaznavanje in nelagodje.
Pomembno je, da starša na vsa vprašanja, ki jih ima otrok o smrti in pokopališčih odgovorita iskreno, a starosti primerno, ter da mu omogočita, da sprašuje brez zadržkov.
Če otrok pokaže izrazit strah ali nezanimanje za obisk pokopališča, ga v to ne silita. Morda še ni dovolj zrel ali pa pripravljen razumeti koncepta smrti in obujanja spomina na umrle.
Vzrok je lahko tudi v splošnem nerazumevanju smrti, morda otrok še nima izkušnje, ko v družini umre ljubljena oseba oz. bližnji.
Zaradi česar težje razume pomen pokopališč.
Zagotovo pa lahko s potrpežljivostjo, iskrenim pogovorom in pozitivnim pristopom pokopališče za otroka postane kraj ljubečega spominjanja in ne strahu.
Kako Se Kaže Strah Pred Pokopališči Pri Otrocih?

Strah pred pokopališčem se lahko pri otrocih kaže na več načinov:
1. Tesnoba Ali Skrbi Pred Obiskom
Otrok lahko pokaže fizično nelagodje ali začne postavljati vprašanja, ki izražajo strah, npr.:
- “Ali bo tam strašljivo?”
- “So mrtvi res mrtvi?”
- “Kaj, če tam straši?”
2. Odklanjanje Obiska
Otrok lahko zavrne obisk pokopališča ali pa postane nemiren in prestrašen, ko se približuje čas odhoda.
3. Čustveni Odzivi
Otrok se lahko zateče k joku, zmedenosti ali iskanju dodatne tolažbe in bližine staršev ob samem obisku pokopališča.
4. Nočne More Ali Težave S Spanjem
Če ima otrok globlji strah, se lahko le ta izrazi tudi skozi težave s spanjem (nočne more so lahko vezane na pokopališče, smrt, umrle).
Kako Otroku Pomagati, Kadar Se Boji Pokopališč?

1. Normaliziranje Pokopališča
Otroku razložite, da vsi ljudje obiskujejo pokopališča in da ni tam nič strašljivega. Ljudje se na pokopališčih mirno zbirajo, prižgejo svečo in prinesejo cvetje.
Dovolite otroku, da aktivno sodeluje pri izbiri cvetja ali prižigu sveče na vašem grobu.
Skupaj lahko celo porišete posebne nagrobne kamne ali ustvarite družinske spominke za ljubljeno osebo.
Predvsem pa bodite jasni, da je pokopališče kraj, kjer se spomnimo na ljudi, ki so bili del našega življenja in smo jih imeli radi.
2. Obisk Pokopališča Samo Podnevi
Za otroka, ki se boji pokopališč, je pomembno, da pokopališča obiskujete samo podnevi, ko je svetlo in nič strašljivo.
3. Postopno Spoznavanje

Kadar otrok zavrača obisk pokopališča, začnite s spoznavanje počasi, na način, da greste na sprehod mimo pokopališča, ki se vidi v daljavi, razložite mu, kaj vidi in odgovorite na vsa vprašanja, ki se mu bodo porodila.
Sčasoma, ko bo bolj pripravljen, lahko greste bližje, morda se sprehodite ob ograji pokopališča ali pa po glavni poti pokopališča.
Nekateri otroci potrebujejo več časa, da predelajo strahove, zato jih je pomembno nežno uvajati v temo smrti in neznanega.
4. Pripovedovanje Zgodb
O umrlih ljudeh otrokom pripovedujte lepe spomine, vesele dogodke in ljubeče izkušnje.
Otrok se bo na takšen način z umrlimi povezal preko pozitivnih zgodb, kar lahko zmanjša njegov strah ali tesnobo do smrti.
5. Miti
Skupaj z otrokom razbijte vse mite o duhovih, nadnaravnih zmožnostih mrtvih in ostalih strašljivih stvareh, ki naj bi se dogajale na pokopališčih.
Potrpežljivo mu razložite, da so to le domišljijske zgodbe.
Večkrat poudarite, da ljudje hodijo na pokopališča iz ljubezni do pokojnih, ne zaradi česar koli strašljivega.
6. Zgled
Če starša ali eden od staršev pokaže pred otrokom strah ali tesnobo do pokopališča, jo bodo občutili in pokazali tudi otroci.
Zaključek
V težjih primerih, kadar otrokova tesnoba in strah vplivata na vsakdanje življenje (npr. otrok noče več spati sam, ima nočne more, negativne misli ali razvije močan odpor do pokopališč ter pogovorov o smrti), je koristno poiskati pomoč strokovnjaka.
Terapija ali pogovor s strokovnjakom lahko pomaga otroku razrešiti globlje strahove in mu omogoči, da lažje sprejme smrt kot del življenja.
Preberite:
- Otrok se boji teme (kaj storiti?)
- Otrok se boji nevihte (kaj storiti?)
- Otrok se boji zdravnikov (kaj storiti?)
- Zakaj se otrok boji morja? (kako mu pomagati)
Vsebina na Tralala.si je brezplačna zahvaljujoč podpori naših bralcev. Če opravite nakup prek naših povezav, lahko prejmemo provizijo, kar nam pomaga ustvarjati še boljšo vsebino za vas. (To ne vpliva na ceno izdelka.)