Ali se tudi vi srečujete s težavami z zanositvijo?
Načrtovanje družine in želja po zanositvi je za mnoge pare globoko oseben in upanja poln “projekt.”
Vendar pa je pot do spočetja otroka za nekatere polna nepričakovanih izzivov, težav in ovir.
Kdaj Govorimo O Neplodnosti?
Kadar par po enem letu rednih in nezaščitenih spolnih odnosov ne more zanositi govorimo o neplodnosti.
Ločimo med primarno (ženska še nikoli ni zanosila) ali sekundarno (ženska že ima otroka, ponovna zanositev pa je neuspešna) neplodnostjo.
Ženska se lahko sreča s hormonskim neravnovesjem, izzivi, povezanimi s starostjo, stresom ali nepojasnjeno neplodnostjo, ki zagotovo preizkusijo potrpežljivost in čustveno odpornost bodočih staršev.
Na splošno se stopnja rodnosti zmanjšuje v mnogih delih sveta, zlasti v razvitejših državah.
Ta upad pripisujejo dejavnikom, kot so zapoznelo rojstvo otrok zaradi kariernih priložnosti, pa tudi nezdravim spremembam življenjskega sloga.
V članku bomo raziskali različne ovire, na katere lahko naletijo ženske, ko poskušajo zanositi.
Zakaj Ženska Ne More Zanositi (Pogoste Težave)?
1. Nepravilna Ovulacija
Brez redne ovulacije ženska ne more zanositi. Zato lahko vse nepravilnosti v ovulaciji močno otežijo zanositev.
Za zanositev so potrebni spodaj (enostavno) opisani zaporedni fizični procesi:
- Jajčna celica se sprosti iz jajčnika (ovulacija), ki skozi jajcevod potuje do maternice, med potovanjem se jajčece oplodi s semenčico.
- Oplojeno jajčece se nato ugnezdi v maternici in plod se začne razvijati.
Motene ovulacije so lahko posledica hormonskega neravnovesja, stresa, prekomerne vadbe ali zdravstvenih težav, kot je sindrom policističnih jajčnikov, endometrioza, delno prehodni ali neprehodni jajcevodi, različne nepravilnosti maternice, ciste jajčnika …
2. Starost
Ko se ženske starajo, njihova plodnost seveda upada. To je zato, ker se kakovost in količina jajčec sčasoma zmanjšata.
Plodnost začne pri ženski izraziteje upadati po 35. letu, občutno pa po 40. letu.
3. Telesna Teža
Debelost moti hormonsko ravnovesje, vpliva no ovulacijo (neredni, boleči in močni menstrualni cikli) ter poveča tveganja za zaplete v nosečnosti.
Dokazano je, da debelost zmanjšuje celo učinkovitost zdravljena plodnosti.
Pri moških vpliva celo na proizvodnjo sperme.
Z debelostjo pa je povezana tudi bolezen policističnih jajčnikov, pri čemer je prvi korak k ozdravitvi zmanjšanje telesne teže.
4. Zdravstvena Stanja
Stanja, kot so motnje ščitnice, sladkorna bolezen, avtoimunske bolezni in nekatere oblike raka, lahko vplivajo na plodnost pri ženski.
5. Stres
Visoka stopnja stresa lahko poruši hormonsko ravnovesje in moti ovulacijo pri ženskah ter proizvodnjo sperme pri moških, zaradi česar ima lahko par težave pri zanositvi.
6. Moška Neplodnost
Neplodnost ni samo ženska težava.
Težave s proizvodnjo, kakovostjo ali izlivom sperme lahko vplivajo tudi na plodnost moškega.
Najpogostejši vzrok za moško neplodnost je bolezensko stanje varikokela, ki se kaže kot razširjene vene v testisu moškega.
Varikokela se kaže kot zastajanje krvi in višja temperatura v testisu, kar negativno vpliva na število in obliko (slaba gibljivost) semenčic.
Vzrok za neplodnost so lahko tudi motnje ejakulacije.
Na kakovost spermijev pa lahko vpliva alkohol, kajenje, droge, debelost, slaba prehrana ali izpostavljenost toksinom iz okolja.
7. Nepojasnjena Neplodnost
Včasih kljub temeljitim pregledom (ženske in moškega) vzrok neplodnosti ostane neznan.
To je lahko za par zelo frustrirajoče, vendar je pomembno, da optimistično nadaljujeta z iskanjem vzrokov za vajine težave pri zanositvi.
Kadar ima par težave pri zanositvi, je nujno, da oba (ženska in moški) opravita testiranje za ugotavljanje morebitnih težav.
Na srečo so na voljo različni načini zdravljenja plodnosti, ki so številnim parom že pomagali uresničiti sanje o otroku.
Obvezno Zdravstveno Zavarovanje ZZZS – Pravice?
V okviru specialistično-ambulantne dejavnosti ima ženska tudi pravico do oploditve z biomedicinsko pomočjo pod pogoji iz zakona, ki ureja zdravljenje neplodnosti in postopke oploditve z biomedicinsko pomočjo.
V Sloveniji se uporabljajo večinoma trije postopki oploditve z biomedicinsko pomočjo:
- Intrauterina inseminacija (IUI),
- Vitro oploditev (IVF),
- Mikrokirurška oploditev (ICSI).
V primeru zunajtelesne oploditve ima ženska pravico do največ šestih postopkov za prvi porod živorojenega otroka, za vsak nadaljnji pa do največ štirih postopkov.
Če v tem času ni prišlo do zanositve, postane par za vse nadaljnje postopke samoplačnik.
Pri ženski, mlajši od 35 let, se pri prvih dveh postopkih zunajtelesne oploditve opravi elektivni prenos enega zarodka dobre kakovosti.
Postopek oploditve z biomedicinsko pomočjo z odmrznjenimi zarodki se šteje v tisti postopek zunajtelesne oploditve, v katerem so bili zarodki zamrznjeni.
Poln upanja za pare, ki imajo težave z zanositvijo, naj bo tudi podatek, da je Slovenija po dostopnosti postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo in številu otrok, rojenih iz teh postopkov, ki se financirajo iz javnih sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja, med vodilnimi v Evropi.
Preberite: