Ali naj bo pes prisoten ali ne, v otroški sobi skupnega stanovanja, je odvisno od osebnih preferenc staršev in dejavnikov, kot so karakter psa, starost otroka in specifična bivalna situacija.
Psu morate dati jasno vedeti, da je v otroški sobi gost in da bo lahko prisoten samo, če se bo pravilno obnašal (učenje od prihoda dojenčka naprej).
Vedno, kadar se pes v otroški sobi obnaša vzorno, obnašanje nagradite s priboljškom, božanjem, pohvalo ali igro.
Najboljše je, če psa naučite, da lahko v otroško sobo vstopi le z dovoljenjem starša ali starejšega otroka.
Zakaj Je Dobro, Da Je Pes V Tesnem Stiku Z Otrokom?
1. Druženje
Psi lahko otrokom nudijo vsakodnevno družbo in tolažbo, še posebej, če so edini hišni ljubljenčki v gospodinjstvu.
2. Čustveni Razvoj
Skrb za psa otroke nauči odgovornosti, empatije in sočutja.
3. Telesna Aktivnost
Psi potrebujejo redne sprehode in igro, ki lahko otroke spodbudi k večji aktivnosti in več preživetega časa v naravi.
4. Varnost
Psi lahko otrokom nudijo občutek varnosti in zaščite, še posebej, če so tesnobni ali prestrašeni, ko so sami doma.
Zmanjšan stres in povečana socialna interakcija, povezana z lastništvom psa, lahko prispevata k bolj zdravemu imunskemu sistemu otrok.
5. Povezanost
Skupna raba bivalnih prostorov, vključno z otroško sobo, lahko okrepi vez med otrokom in psom.
Zakaj Morda Ni Dobro, Da Je Pes Prisoten V Otroški Sobi?
1. Varnostni Pomisleki
Nekateri družinski psi morda niso primerni za življenje z majhnimi otroki zaradi svojega karakterja ali preteklega vedenja do drugih otrok (nekateri psi žal ne sprejmejo in ne marajo otrok).
V takšnih primerih je boljše, da imate psa in otroka vedno na očeh, kar pomeni, da naj bo otroška soba za psa prepovedana.
2. Alergije
Otroci z alergijami so lahko občutljivi na dlako hišnih ljubljenčkov, zato je v takšnih primerih boljše, če pes v otroški sobi ni dovoljen.
Zanimivo pa je, da so nekatere študije pokazale, da imajo otroci, ki odraščajo s psi v gospodinjstvu že od rojstva, manjše tveganje za razvoj alergij in astme pozneje v življenju.
To naj bi bila deloma posledica mikrobne raznolikosti, ki jo vnesejo psi v okolje otroka.
3. Motnje Spanja
Psi lahko motijo otrokov spanec, če so ponoči nemirni ali nagnjeni k lajanju. Zapomnite si, da je otroška soba prostor za sprostitev, počitek in igro otroka.
Otrok mora imeti možnost za nego, spanje, preoblačenje, igro in učenje, brez drugih “motečih” dejavnikov, ki zahtevajo njegovo pozornost.
4. Higiena
Psi lahko s sprehoda prinesejo zunanjo umazanijo in mikrobe v otroško sobo, zato je priporočljivo, da v primeru sobivanja psa v otroški sobi, sobo večkrat na teden sesate.
Dobro je, da tudi posteljnino zamenjate enkrat na teden (če pes spi na otroški postelji).
S tem boste odstranili dlako in umazanijo, ki se je morda nabrala v sobi zaradi souporabe psa.
Razmislite tudi o zaščiti za vzmetnico, ki je v večini primerov nepremočljiva.
Vendar s higieno ne pretiravajte.
Psi namreč otroku predstavijo raznoliko paleto mikrobov, kar lahko pomaga pri razvoju (močnega) otrokovega imunskega sistema.
Raziskave kažejo, da lahko zgodnja izpostavljenost različnim mikrobom pomaga usposobiti imunski sistem, da boljše prepozna potencialne grožnje in se hitreje in bolj ustrezno odzove nanje.
Priporočila Za Skupno Rabo Sobe
Postavite jasna pravila za otroka in psa, da zagotovite harmonično življenjsko okolje v svojem gospodinjstvu.
Jasno naj bo določeno, kateri prostori so dovoljeni za otroka in psa, kateri ne.
Meje naj se postavijo tudi pri igračah (kadar pes liže ali grize otroške igrače jih vzemite in umijte) ter osebnem prostoru psa (otrok pusti pasjo posteljo ali kletko pri miru), predvsem kadar se pes umakne, ker si želi miru.
1. Alergije
Če ima kdo v gospodinjstvu alergije na dlako hišnih ljubljenčkov, investirajte v izdelke za zmanjševanje alergenov, kot so čistilci zraka ali hipoalergena posteljnina, da zmanjšate alergijske reakcije.
2. Zaščita Za Psa
Pozorni bodite tudi takrat, ko psu nanesete zaščito pred zunanjimi zajedavci, da si ob božanju psa otrok temeljito umije roke.
Pa tudi pes naj isti dan zaradi formule ampule ali ovratnice, ne hodi v otroško sobo ali na otrokovo posteljo (omejite neposredni stik).
3. Otroška Soba
Zaščitite otroško sobo, da bo varna za otroka in psa (pritrditev električnih kablov, zavarovanje električnih vtičnic, pritrditev pohištva, zaklep oken in dvig majhnih predmetov, ki bi lahko predstavljali nevarnost zadušitve, stran od tal na police).
S tem boste preprečili morebitne nesreče in nevarnosti, tako za otroka kot psa.
4. Sodelovanje
Otroka spodbujajte, da psu bere, pripoveduje o šoli, se z njim igra in crklja. Vse to krepi duševno in telesno aktivnost za oba.
5. Rutina
Držite se dosledne dnevne rutine za otroka in psa, vključno s časom obrokov, igre in rituali pred spanjem.
Predvidljivost in struktura lahko pomagata spodbujati občutek varnosti in stabilnosti tako pri otroku kot hišnem ljubljenčku.
6. Harmoničen Odnos Otrok-Pes
Naučite otroka, kako spoštljivo in nežno komunicirati s psom, ter spremljajte vedenje psa glede znakov stresa ali nelagodja.
Kadar pes potrebuje mir, mu omogočite možnost umika v vnaprej določen prostor, kjer ga otrok pusti pri miru.
Takšen prostor mora biti psu na voljo predvsem, ko so na obisku tudi drugi otroci.
Zaključek
V vsakem gospodinjstvu lahko z nekaj premišljenosti ustvarite pozitiven in udoben skupni prostor za svojega otroka in psa.
S čimer ustvarjate vseživljenjske spomine, spodbujate močno prijateljsko vez ter ljubezen in dobro počutje v domačem okolju.
Preberite: