Prvi avtosedež pogovorno imenovan lupinica je zasnovan izključno za varno prevažanje novorojenčkov in dojenčkov v avtomobilu in ne za na sprehod.

Popolnoma logično je, da starša pogosto iz praktičnih razlogov pomislita, da bi lupinico lahko uporabljala tudi na vozičku za daljše sprehode, obiske trgovine ali spanje izven avta.

Vendar je lupinica za takšne namene s strani strokovnjakov v celoti odsvetovana

Priporočeno je, da novorojenček ali dojenček ne preživi več kot 30 minut v avtosedežu (lupinici) naenkrat, še posebej v njegovih prvih mesecih življenja.

Ob nakupu nad 40 € znamke Tommee Tippee, vam Notino podari otroški lonček. (Klikni na pasico)
novorojencek ali dojencek naj ne prezivi vec kot 30 minut v avtosedezu lupinici naenkrat

Priporočilo je namenjeno zaščiti otrokovega zdravja in zagotavljanju pravilnega razvoja njegove hrbtenice in dihal.

Če se odpravljate za daljšo vožnjo, je dobro narediti premor vsakih 30 do 60 minut, pri čemer dojenčka vzamete iz avtosedeža, ga položite v raven položaj in mu omogočite prosto gibanje rok in nog. 

Starša lahko lupinico v avto (če se le da) malo nagneta nazaj, da bo dojenček bolj v ležečem, kot pokončnem položaju.

Pri daljših vožnjah načrtujte pogoste premore, da bo dojenčku udobno in da odhod na težko pričakovane počitnice ali obisk, ne bo vplival na njegovo zdravje.

Lupinico Uporabljajte Samo (!) Za Krajši Prevoz V Avtomobilu

lupinico uporabljajte samo za krajsi prevoz v avtomobilu

Zakaj strokovnjaki svetujejo, da se lupinica uporablja zgolj za krajši prevoz v avtomobilu, in ne za daljše sprehode ali spanje izven avta?

1. Položaj Telesa

Lupinica je oblikovana tako, da dojenčka zaščiti v primeru nesreče, vendar pa sama oblika in naklon nista idealna za dolgotrajno sedenje

Položaj telesa je v lupinici nagnjenj, kar lahko pri dolgotrajni uporabi povzroči napetost v dojenčkovem vratu in hrbtenici ter ovira njegovo optimalno dihanje. 

Nekateri raziskovalci omenjajo, da lahko predolgo sedenje v takem položaju celo poveča tveganje za sindrom nenadne smrti dojenčkov.

2. Omejena Možnost Gibanja

Lupinica dojenčka omeji v precej tog položaj, ki preprečuje prosto gibanje

Dojenčki se v tej fazi razvoja zelo hitro učijo o svojem telesu skozi gibanje, zato potrebujejo priložnost za prosto premikanje rokic, nogic in glave.

3. Stres Za Hrbtenico

Novorojenčkova hrbtenica je še vedno v razvoju (mehka in občutljiva), zato je pomembno, da večino časa preživi v ravnem položaju.

Preveč časa v sedečem ali nagnjenem položaju lahko dolgoročno vpliva na pravilen razvoj otrokove hrbtenice.

4. Dihalne Težave

Študije so pokazale, da lahko dolgotrajna uporaba lupinice oteži dihanje, ker se otrokova glavica (relativno težka v primerjavi s telesom) v nagnjenem položaju lahko nagne naprej in pritisne na dihalne poti.

Takšen položaj omeji dojenčkove dihalne poti.

5. Navidezna Praktičnost, A Dolgoročno Tveganje Za Zdravje

Čeprav je dojenčka priročno prestaviti iz avta na voziček v lupinici (predvsem takrat, ko spi), se pogosto zgodi, da otrok nato v lupinici preživi preveč časa.

Udobje in hitra rešitev za starše včasih pomeni večje tveganje za dojenčkovo zdravje. 

Zaključek: Ustrezna Izbira Za Sprehod Z Dojenčkom?

ustrezna izbira za sprehod z dojenckom

Za sprehode je priporočljivo, da uporabljate košaro, kjer otrok leži v ravnem položaju, saj mu to omogoča boljši telesni razvoj, nemoteno dihanje in svobodno miganje. 

Dobra izbira je tudi nošenje dojenčka v nosilki, predvsem v primernih, ko dojenček ne mara košare.

Čeprav je otrok v nosilki v nagnjenem položaju, mu oblika nosilke zagotavlja pravilen položaj, saj so njegova hrbtenica, kolki in vrat ustrezno podprti.

Kar je ključna razlika v primerjavi z lupinico.

Nosilka vam bo koristila tudi na potovanjih, počitnicah ter lokacijah, kjer bi voziček zaradi terena težko uporabili.

Preberite:

Vsebina na Tralala.si je brezplačna zahvaljujoč podpori naših bralcev. Če opravite nakup prek naših povezav, lahko prejmemo provizijo, kar nam pomaga ustvarjati še boljšo vsebino za vas. (To ne vpliva na ceno izdelka.)

Kategorizirano v: