Ali tudi vaš otrok ne more (za)spati zaradi prekomernega zaužitja sladkarij?
Prekomerno uživanje sladkarij ima na otroke negativne učinke (kratkoročne in dolgoročne) in zagotovo vpliva na njihovo počutje in telesno zdravje.
Otroci, v večini, obožujejo sladkarije, a njihova telesa in možgani se še razvijajo, zato je pomembno, da otrokom ne ponujate preveč sladkarij (zlasti popoldne ali zvečer), čeprav so predvsem božični prazniki namenjeni razvajanju otrok.
Starši ste tisti, ki morate postaviti meje tudi v prazničnih dneh, zato, da ne bodo otroci imeli na svojem jedilniku samo sladkih jedi.
Vsak otrok zaradi prekomerne količine sladkarij doživi izrazito nihanja energije.
Sladkor hitro poviša raven glukoze (“sugar rush”) v krvi, kar povzroči naval energije.
Otrok lahko postane hiperaktiven in nemiren.
Ko pa začne raven sladkorja hitro padati (“sugar crash”), postane otrok razdražljiv, utrujen in brez energije.
Seveda pa sladkor vpliva tudi na kakovost spanja (vključno z uspavanjem), povzroča prebavne težave (bolečine v trebuhu) in vpliva celo na otrokovo koncentracijo (težave s pozornostjo in učenjem).
Kaj Storiti, Ko Otroci Ne Morejo Spati Zaradi Sladkarij?
Kadar otroci zaužijejo preveč sladkarij in zaradi tega nikakor ne morejo zaspati, jih lahko poiskusite umiriti in pripraviti na spanje:
1. Skupno Branje Pravljic
Umirjena pravljica lahko preusmeri otrokovo pozornost in ga pripravi na miren spanec.
Po pravljici se lahko z nežnim glasom pogovarjate o prebranem.
2. Tiha Glasba Ali Beli Šum
Umirjajoča glasba ali beli šum lahko pomirita hiperaktivne možgane.
3. Dihalne Vaje
Enostavne dihalne vaje, kjer otrok globoko vdihne skozi nos in izdihne skozi usta, lahko pomagajo pri umiritvi in razdraženosti.
4. Zatemnitev Sobe
V celoti zatemnite sobo in ustvarite popolno temo, da zmanjšate dražljaje iz okolice.
5. Nežna Fizična Aktivnost
Skupaj z otrokom naredite nekaj nežnih vaj za raztezanje telesa ali pa se odpravite na večeren krajši sprehod po svoji soseski.
6. Izogibanje Tehnologiji
Izogibajte se umirjanju s pomočjo televizije, tablice in telefona, saj lahko svetloba zaslonov dodatno spodbuja budnost otroka.
7. Omejitev Sladkorja
Uživanje sladkorja v prihodnosti ustrezno omejite predvsem pozno popoldne ali tik pred spanjem.
Postavite jasne meje glede uživanja količine sladkorja – na dan ali enkrat na teden.
Lahko določite poseben sladki dan (enkrat na teden), ko si vsi družinski člani skupaj privoščite različne sladke poslastice.
V mislih imejte tudi dneve, ko bo otrok sladkarije dobil na obisku pri babici, prijateljih ali v vrtcu (praznovanje rojstnega dne) in mu tistega dne sladkarij ne ponujajte tudi doma.
Druge dneve pa namesto sladkarij rajši otroku ponudite sveže ali suho sadje ter zdrave prigrizke brez dodanega sladkorja.
V navaden jogurt lahko otroku natresete rozin, skuhate jabolčni kompot ali pa v mešalniku zmešate avokado z dateljni (tekstura pudinga).
Izogibajte se tudi vsakodnevnemu uživanju sladkih gaziranih pijač in jih nadomestite z vodo (v vodo lahko narežete rezine pomaranče) ali nesladkanim čajem.
Kakšni So Dolgoročni Učinki Uživanja Prekomernega Sladkorja?
Prekomerno uživanje sladkarij v otroštvu ima na otroka negativne učinke, tako na kratek rok (že v istem dnevu zaužitja) kot dolgoročne posledice na njegovo zdravje.
1. Debelost
Sladkarije vsebujejo veliko kalorij (brez, za zdravje, pomembnih hranil), ki jih otrok težko porabi.
Presežek se zato lahko kopiči kot maščoba, kar vodi v debelost.
2. Zobna Gniloba
Bakterije v ustih se hranijo s sladkorjem in proizvajajo kislino, ki poškoduje zobno sklenino, kar povzroča karies.
Težave z zobmi, ki se začnejo že v otroštvu, se pogosto stopnjujejo tudi v odraslosti ali pa spremljajo osebo celo življenje.
3. Slabše Prehranske Navade
Če otrok vsakodnevno uživa sladkarije, lahko začne zavračati zdravo hrano, kar vodi do pomanjkanja pomembnih hranil (vitaminov in mineralov).
Sladkarije naj ne bodo nikoli nagrada za otrokovo vedenje ali dosežke.
4. Povečano Tveganje Za Sladkorno Bolezen Tipa 2
Dolgotrajno uživanje sladkorja lahko povzroči odpornost proti inzulinu in poveča tveganje za sladkorno bolezen tipa 2.
5. Težave S Srcem In Ožiljem
Prekomeren sladkor lahko vpliva na zvišanje krvnega tlaka in holesterola, kar lahko vodi do težav s srcem že v zgodnji življenjski dobi.
6. Motnje Razpoloženja
Prevelika nihanja sladkorja v krvi vplivajo na otrokovo razpoloženje, kar vodi do pogostejše razdražljivosti, anksioznosti ali celo v depresijo.
Zaključek
Starši, z uravnoteženim pristopom do sladkorja lahko preprečite morebitne (nepotrebne) težave in otroku pomagate razviti zdrave prehranske navade za vse življenje.
Preberite: